Temat miesiąca

Wzburzone morze Mistrza Głębokiego Spokoju.

Czy wszyscy jesteśmy Mistrzami? W jakiejś dziedzinie? W opowiadaniu, budowaniu, sprzątaniu, rysowaniu, pisaniu, gotowaniu, liczeniu, rozumieniu innych, słuchaniu, malowaniu, tańcu, w pomaganiu, wychowywaniu dzieci, kłamaniu, zarabianiu pieniędzy czy śpiewie?

Iść z duchem czasu.

„Nie ma nic tak inspirującego, pełnego spokoju, szczęścia, doskonałego zdrowia, radości i zadowolenia, jak rozwój swojej duchowej natury” //H.Spencer Lewis//

Poszukiwanie równowagi

Poszukiwanie równowagi to jedno z ważniejszych zadań na drodze do osiągnięcia upragnionego przez różokrzyżowców stanu Głębokiego Spokoju, a wybrana przez nas, członków Zakonu A.M.O.R.C., ścieżka duchowa oparta jest na mistycyzmie, który jest podstawą naszego postrzegania świata, jak i główną siłą, która nas prowadzi.

Kim jesteśmy?

Są w nas trzy osoby: Ta, którą chcielibyśmy być.Ta, którą nam się wydaje, że jesteśmy. I ta, którą naprawdę jesteśmy.

Przemijanie

Spróbuj nie opierać się zmianom, które napotykasz na swojej drodze. Zamiast tego daj się ponieść życiu. I nie martw się, że wywraca się ono czasem do góry nogami. Skąd wiesz, że ta strona, do której się przyzwyczaiłeś, jest lepsza od tej, która cię czeka? //Elif Şafak//

Lustro

Niby nic wyjątkowego. Idealnie gładka tafla szkła powleczona z jednej strony srebrem. Pozwala na odbicie światła. Jakość lustra jest dziś doprowadzona prawie do perfekcji, do tego stopnia, że samo lustro staje się niezauważalne, a widzimy w nim jedynie odbicie rzeczywistości, które czasem trudno odróżnić od prawdziwego obrazu. Patrząc w lustro widzimy siebie samych. Niekiedy mamy wrażenie, że nasze odbicie żyje. A z drugiej strony, lustro to coś tajemniczego, brama do innego świata, gdzie wszystko niby jest takie same, a jednak odwrócone. Wiąże się z nim wiele przesądów. Jest tematem wielu utworów.

Być Różokrzyżowcem

Christian Bernard powiedział kiedyś: "Po pierwsze, musimy być w harmonii z samym sobą, musimy dojść do tego, aby zaakceptować siebie. Najlepszym sposobem, aby to osiągnąć, to nigdy nie porównywać się z innymi, ponieważ w momencie, w którym to robimy, wtedy oceniamy siebie jako gorszych lub uważamy siebie za wyższych, w wyniku czego rodzi się albo kompleks niższości, albo zawyżone ego. W obydwu przypadkach rezultatem jest stan dysharmonii. Aby tego uniknąć, najlepiej zacząć od zasady, że każdy z nas jest wyjątkową istotą i że ta wyjątkowość nadaje nam wartość w oczach Boga, jak również w oczach ludzkości, dlatego powinniśmy trzymać się własnego standardu, porównywać się tylko z samym sobą - to jest klucz do naszej ewolucji duchowej."

Poszukując odpowiedzi

Czasami nasz świat wewnętrzny wypełniony jest wyłacznie własnymi troskami i zainteresowaniami. Czy naprawdę nie oczekujemy zbyt wiele od Boga, od świata, od Różo-Krzyża?

Szukajmy światła w sobie, nie w innych!

Pamiętajmy, że naszym celem, celem każdego różokrzyżowca jest lśnienie własnym, wewnętrznym światłem, a nie światłem odbitym. Nie szukajmy aprobaty w innych. Nie traćmy energii na wyłapywanie odbitych promyków, refleksów, okruchów uznania. Nie starajmy się przypodobać ani na siłę upodobnić do innych, bo stracimy niepowtarzalną szansę na odkrycie i rozpalenie własnego światła. Skupmy się na własnych możliwościach i na pełnym ich wykorzystaniu dla dobra nas samych i wszystkich, którzy nas otaczają.

Tajemnica Różokrucjanizmu

Od zawsze człowieka pociągało to, co nieznane. Takim zjawiskiem jest „Tajemniczy ruch Różokrzyżowców”, definiowany jako „faza europejskiej kultury pomiędzy Renesansem i tak zwaną rewolucją naukową siedemnastego stulecia”.

Wspólnota

Co rozumiem przez Zmiany? Jakie mają dla mnie znaczenie? Czy jestem na nie otwarty, czy też ich unikam? Dlaczego?

Pożegnanie lata

Roczny cykl przemian zatacza swój bieg. I oto 22/23 września, na półkuli północnej, stoimy znowu w przeddzień dnia, gdy Słońce przechodzi przez punkt Wagi; jest to równonoc jesienna, ekwinokcjum.

Wspólnota

Wieloletnie obserwacje zachowań różokrzyżowców utwierdzają mnie w przeświadczeniu, że A.M.O.R.C. jest szczególną zbiorowością ludzi, których łączy trwała więź duchowa.

Zatrzymaj się, zadbaj o szczegóły!

Ostatnio zajmowałam się starymi dokumentami, z których część sięga połowy XIX wieku. Można w nich zauważyć przede wszystkim niezwykle staranną formę. Równe pismo (kaligrafia), przejrzysta treść, dbałość o szczegóły i przestrzeganie obowiązujących formuł grzecznościowych.

Decyzyjność

W świecie powszechnej kontestacji autorytetów, na których zwykły śmiertelnik mógłby się oprzeć, pozostaje mu jedyne wyjście: oprzeć się na samym sobie.

Znaczenie żywiołu ziemi

„Ziemia uczy nas więcej o nas samych niż można wyczytać z książek. Dlatego, że stawia opór, nie poddaje się. Człowiek zmagając się z przeszkodą obnaża swoje ja i poznaje siebie. Tylko duch, jeśli tchnie na glinę, może stworzyć człowieka.” - Antoine De Saint-Exupery

Rola oddechu

O ile ważne są nasze myśli i intencje, to niemniej ważne jest dobre samopoczucie i zdrowie. Zwróćmy naszą uwagę na zdrowie i czynniki warunkujące jego dobry stan w aspekcie fizycznym. Czynniki te to przede wszystkim oddech i pokarm.

Równowaga i spokój.

Poznanie mechanizmu i sposobu kontroli wewnętrznych sil energetycznych pozwala na zachowanie ich w równowadze, na korzystanie z ich potencjału lub na oddziaływanie w momentach kryzysowych.

Ścieżka A.M.O.R.C. w Polsce

„Złoty krzyż oznacza drogę, na którą wstępuje się poprzez krzyż.[...]" Przytoczona tu garść informacji, ma na celu lepsze zrozumienie przez nas rzeczywistości Zakonu A.M.O.R.C.