Zakon w Polsce

Różokrzyż - historia i struktura w Polsce

Zakon różokrzyżowców A.M.O.R.C. został powołany w Polsce przez Najwyższą Radę A.M.O.R.C. Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej w grudniu 1936 roku.

Następnie działalność została wznowiona po drugiej wojnie światowej i prowadzona była aż do 1956 roku, to jest do momentu aresztowania jego kierownictwa pod zarzutem współpracy z wrogim mocarstwem i przejęcia archiwów przez ówczesne służby specjalne.

Obecnie stowarzyszenie różokrzyżowców A.M.O.R.C. działa oficjalnie w Polsce od lutego 1992 roku. Od 2015 działa jako Fundacja A.M.O.R.C.

A.M.O.R.C. - Polska jest stowarzyszeniem o charakterze filozoficznym, gdzie istotą postępowania jest analizowanie rozumowania największych filozofów. Jego działalność jest ukierunkowana na:

 • metody wdrażania dyscypliny duchowej przez regularne ćwiczenia i medytacje dotyczące praw istniejących w otaczającym nas świecie;
 • światopogląd otwarty na pracę nad sobą dla swojego dobra i innych;
 • spotkanie ludzi podobnie myślących, pasjonujących się tajemnicami istnienia.

W Polsce nie istnieje jeszcze ośrodek zwany "Wielką Lożą". Jurysdykcją Języka Polskiego zawiaduje Administrator. Działalność A.M.O.R.C. jest jawna; natomiast administracja nie może ujawnić nazwisk swych członków bez ich zgody.

Obecna struktura

A.M.O.R.C. - Polska może zaliczyć na swoje konto:

 • rozpoczęcie dwunastego stopnia przez coraz liczniejszą grupę polskich członków;
 • wykształcenie grupy członków o wysokim stopniu zaawansowania w studiach i umiejętności ich
  zastosowania;
 • pełne wyposażenie miejsca spotkań;
 • działalność Struktur Terenowych;
 • obecność w mediach: PAP Tarnów, cykl w Wiedzy Tajemnej (z wyjątkiem kłamliwej informacji dotyczącej A.M.O.R.C., zamieszczonej przez ten tytuł bez konsultacji z nami), Nieznany Świat oraz strona www;
 • przygotowywany i realizowany program wydawniczy.

W Polsce czynnie działa kilka struktur terenowych, w tym cztery Pronaos ulokowane w Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz w Lublinie.

Działalność A.M.O.R.C. jest finansowana ze składek swych członków.

Zakon posiada ośrodki kulturalne i naukowe na całym świecie, gdzie członkowie mogą spędzić w samotności kilka dni na rozważaniach, bądź celem odprężenia. Dla przykładu: w Paryżu znajduje się Salon, gdzie odbywają się wystawy malarstwa i rzeźby, a w San Jose (Kalifornia) Zakon posiada duże posiadłości zwane ogólnie Rosicrucian Park (np. Muzeum Egipskie).

„Adept rozmawia najchętniej z Adeptem. Święty krąg jest zakreślony wokół niego, a dostęp mają jedynie wybrani. Braterstwo żywiołów poświęconych dopuszcza wszystkich tych, którzy są godni, a ci którzy są wyłączeni sami są sobie winni.”

Elbert Hubbard, Różokrzyżowiec